Leģenda

Kādreiz es dzīvoju Paradīzes Dārzā, bet tad es to zaudēju. Nezinu un neatceros, kā tas notika... Tas bija sen....Daudz kas ir aizmirsts un pazaudēts dažādu iemeslu pēc. Esmu piedevusi un, nu, dodos ceļā. Ceļš ir grūts, bet brīnumu un pārsteigumu pilns. Gadās, ka ejot šo ceļu, es paklūpu aiz kāda akmens vai šķēršļa. Lai cik dīvaini tas nebūtu, es priecājos, ka tā, jo zem tā allaž ir kāda norāde uz Paradīzes Dārzu. Tāpēc es turpinu iet (darīt) un aicinu jūs līdz meklēt savu paradīzes dārzu, kur piepildās visas vēlmes un cerības.

Pirtīžas

Pirtīžas  - pēcdzemdību rituāls mammai un bēbītim


Dažas dienas pēc radībām, citur dienu pirms krustabām, citur 4-6 nedēļas pēc radībām rīko pirtīžas. Mūsdienās pirtīžas rīko tad, kad māte un bērns jūtas labi, kad zīdīšana izdodas, kad šuves ir sadzijušas, māte ir gatava doties uz pirtiņu vai aicināt pie sevis pirtīžu rīkotāju (sendienās tā bija sievietes māte, vecmāmiņa, bērna ķērāja, bātene; mūsdienās – vecmāte, dūla, pirtniece). Pirtīžas var norisināties arī savās mājās, lielajā vannā, siltā istabā.

Pirtīžas – pateicības, pieņemšanas un labklājības pēcdzemdību rituāls mātei un bērniņam. Pateicība Dievam par devumiņu - par māti, bērnu, veselību un mīlestību. Pateicība par to, kas ilgi lūgts, lolots, dzemdināts, par to, kas izdevies. To svinam un godinām. Lūdzam veselību, aizsardzību, laimi arī turpmāk gan mātei, gan bērnam. Lai dzimta aug veselībā, lai stipra un mīlestības pilna katrā vienā cilvēkā!

Pirtīžu rituāls sastāv no divām daļām. Viena ir bērniņa daļa, otra - māmiņas. Pirtīžās bērniņš ar lielu mīlestību tiek vannots zāļu vanniņā, maigi izmasēts ar mammas pieniņu - tā atdalīts no mātes un pieņemts savā ģimenē kā cilvēciņš, kā bērniņš, kā brālītis vai māsiņa pats par sevi, bet māte pirtīžu laikā top sasildīta, palutināta, apčubināta, izbraucīta ar slotiņām, masāžu, skrubīti, lai atkal sajustu savas ķermeniskās aprises un ar lielu mīlestību ļautu savam ķermenim lēnām atkopties. Pirtīžas ir arī radību dzīres pēc bērna dzimšanas, kurās ģimene pateicas par devumiņugaidību, radību un nedēļnieces laiku sievietes dzīvē, kā arī par bērniņa atnākšanu pie saviem vecākiem.




Mīlestībā, Līga


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Tiešsaites sajūtu skoliņa “Gatava pēcdzemdībām”

  Teorija. Prakse. Sajūtas. 10 nedēļu nodarbības, 10 dažādas tēmas par sievietes pēcdzemdību periodu un atjaunošanos pēc dzemdībām, 10 veb...