Atbalstot, konsultējot sievietes pēc dzemdībām, bieži nākas dzirdēt, ka vēl esot uz dzemdību galda, mediķi esot pateikuši teikumu, kas joprojām skan ausīs: „Ar tādiem krūšu galiem jums neizdosies zīdīt. Nav vērts pat mēģināt, mocīt sevi un bērnu.” Tādos gadījumos mēdz arī nepielikt pie krūts un bieži iztrūkst pirmais "āda- āda" kontakts.
Sievietes, kas man piezvana pēc šādas situācijas, nav daudz. Taču viņas raksturo spēcīga motivācija, vēlme zīdīt savu bērnu, rīkoties – respektīvi risināt šo situāciju nevis padoties. Un izjautājot sīkāk šīs sievietes dzimtā, visbiežāk pašas māte vai vecmāmiņa, ir labs piemērs tam, ka zīdīšana ir iespējama arī ar ievilktiem krūšu galiem.
Sievietes, kas man piezvana pēc šādas situācijas, nav daudz. Taču viņas raksturo spēcīga motivācija, vēlme zīdīt savu bērnu, rīkoties – respektīvi risināt šo situāciju nevis padoties. Un izjautājot sīkāk šīs sievietes dzimtā, visbiežāk pašas māte vai vecmāmiņa, ir labs piemērs tam, ka zīdīšana ir iespējama arī ar ievilktiem krūšu galiem.
Veseliem jaundzimušajiem ir ļoti izteikta vēlme zīst. Viņi to jau apguvuši mammas vēderā, zīžot savu īkšķi. Dažas mammas pat ir pārliecinājušās ka zīdaiņi ir spējīgi piesūkties pie kakla ādas tā, ka pēc tam izveidojas zilums. Ar tādu zīšanas refleksu nav svarīga, kāda ir krūtsgala forma. Bērni zīž krūtis nevis krūšu galus. Krūšu izmērs nekādā veidā neietekmē piena veidošanās procesu un daudzumu. Veiksmīgai zīdīšanai ir svarīga atbilstība starp mazuļa muti un māmiņas krūti. Ja tāda neatbilstība pastāv, tad tai ir risinājumi.
foto no breastfeedingbasics.com |
Iespējamā rīcība grūtniecības laikā:
· Zini, ka tu neesi vienīgā ar šādiem krūšu galiem. Meklē informāciju un speciālistu, kurš varētu palīdzēt tieši tev. Par to vari apjautāties savam aprūpētājām (vecmātei, ginekologam, ģimenes ārstam) vai draudzenei, kam bijusi līdzīga problēma un ir to atrisinājusi. To var meklēt arī pie zīdīšanas konsultantiem, kam ir tieši praktiskā pieredze un varētu tevi iepazīstināt ar mammu, kas veiksmīgi ar to tikusi galā. Reizēm mātēm bez medicīniskās izglītības ir vieglāk nokonsultēt māti par zīdīšanu nekā mediķim.
· Varbūt Tev nemaz nav ievilti krūšu gali! To var pārbaudīt jau grūtniecības laikā un iemācīties tos izvilkt (lasi tālāk, kā).
· Gūsti ārēju zīdīšanas pieredzi. Aizej ciemos pie mammas, kura zīda savu mazulīti vai pāris reižu viesojies māmiņu klubiņos vai atbalsta grupās.
· Gatavojoties dzemdībām, ir vērts noslēgt līgumu ar vecmāti, kas tevi varētu atbalstīt arī šajā jautājumā. Pirmajai zīdīšanas reizei, „āda – āda” kontaktam, vecmātes atbalstam un skaidrojumam, kā labāk tieši Tev, ir ļoti liela nozīme. Šajā situācijā var palīdzēt arī pieredzējusi dūla.
marshallmedical.org |
· Praktiska nodarbība pirms dzemdībām, kurā kopā ar speciālistu soli pa solim, izmantojot uzskates materiālus, lelli, krūts modeli, krūts galu izvilcēju, video u.c. apgūsiet praktiskas iemaņas šis grūtības risināšanai.
Kāpēc to darīt? Ir taču rakstīts, ka nekāda iepriekšēja sagatavošanās nav vajadzīga. Diemžēl paļaujoties, ka gan jau situācija atrisināsies pati no sevis, ne vienmēr ir tā labākā. Pēc tam to risināt jau ir daudz grūtāk un ekonomiski neizdevīgāk. Visbiežāk problēmas ir nākušas klāt. Mamma ir satraukta, krūts gali nozīsti jēli, ir plaisas un sāpes. Pie kam, ja ģimenē nav neviena, kas atbalsta māti un nav arī savējais speciālists, kas varētu palīdzēt atrisināt šo situāciju, nekas vien neatliek, kā ķerties pie maisījuma. Pēc tam maksāt par maisījumu, krūšu galu un nepiepildīto gaidu dziedināšanu ir stipri dārgāk un sāpīgāk.
Iespējamā rīcība dzemdībās:
Dzemdībās un agrīnajā pēcdzemdību periodā krūšu galu forma var mainīties un vieglāk padosies krūts gala pielāgošanai zīdīšanai.
· Pirmajā stundā pēc dzemdībām zīdainis instinktīvi meklē mātes krūti pēc taustes, smaržas un garšas. Areolas tumšākais segments piesaista viņa skatienu. Pirms zīdaiņa pielikšanas pie krūts, mēģiniet pakairināt krūts galu, viegli paspaidīt areolu, tādā veidā kaut nedaudz pavilkt uz āru un izveidot labu „pupu”.
zīm. no breastfeedingbasics.com |
online.liebertpub.com |
· Ja iepriekšējais paņēmiens nelīdz, tad novieto savu īkšķi virs areolas krūts virspusē un pārējos pirkstus uz areolas apakšpusē, tad pavelc un paspied krūti pret ribu loku, tā, lai krūts gals izvirzās uz āru. (Šo paņēmienu drīkst izmēģināt jau grūtniecības laikā pie sava aprūpētāja, zīdīšanas konsultanta vai mājās);
· Ja ar iepriekšējo paņēmienu nesanāk izmānīt krūts galiņu, tad slimnīcā iespējams paprasīt 20ml šļirci, kura var pārveidot par krūts gala izvilcēju (skatīt video). Arī to var jau izmēģināt grūtniecības laikā. Kad krūts gals ir kaut nedaudz panācis uz āru, liekat bērniņu pie krūts;
· Ja iepriekšējie paņēmieni nav devuši rezultātus un bērnam ir grūti piesūkties, var izmantot krūšu galu uzliktņus. Noteikti konsultējies ar speciālistu, kurš palīdzēs tos pareizi lietot, kā arī pajautā, kā pēc tam no tiem tikt vaļā.
· Ieteicamās pozas – šķērssatvēriens vai futbolbumbas poza, jo tev būs vieglāk saprast, vai bērna krūts satvēriens ir labs.
(Protams, katrai mammai var būt savs paņēmiens, ka viņa atrisina šo grūtību. Tieši tāpēc blakus tik ļoti būtu nepieciešams cilvēks ar pietiekošu lielu pieredzi un veiksmīgiem risinājumiem savā praksē)
Iespējamā rīcība pēc dzemdībām:
· Kamēr abi divi apgūstat zīdīšanas mākslu, ieteicams nelietot pudelīti un māneklīti, lai neizraisītu bērniņā apjukumu un nekavētu veiksmīgu mācīšanos.
· 3.-4. dienā, kad parādās īstais piens un krūtis ir kļuvušas cietākas, ļoti labi var noderēt piena atsūkšanas ierīce, kas arī noder, lai pastieptu krūts galu.
Ja bērniņam nav izteikts zīšanas reflekss vai slikti pieņemas svarā, tad papildus šiem padomiem nāks citi. Visbiežāk mammai būs jāatslauc pieniņš un pēc zīdīšanas ar krūti papildus jādot atslauktais pieniņš neizmantojot pudelītes, t.i. ar glāzīti, šļircīti, karoti vai kā citādi. Aktuāli būs arī krūšu galu dziedēšanas varianti. Tāpēc ir vērts neatlikt problēmu uz ilgu laiku. Laikus meklējiet labu zīdīšanas konsultantu.
No manas pieredzes varu teikt, ka šo grūtību pārvarēšana mammām prasa lielu pacietību. Viss, protams, ir individuāli. Lielākoties mammas ar ģimenes atbalstu šīs grūtības atrisina 2-3 nedēļu laikā.
Pēc zīdīšanas izbeigšanas.
Savā praksē esmu satikusi māmiņas, kurām jau ar otro un trešo bērnu ievilktie krūšu gali pēc zīdīšanas izbeigšanas neievelkas atpakaļ, bet paliek. Pat redzēt nevar, ka kādreiz ir bijusi tāda problēma. Manuprāt iedvesmojoši.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru