Leģenda

Kādreiz es dzīvoju Paradīzes Dārzā, bet tad es to zaudēju. Nezinu un neatceros, kā tas notika... Tas bija sen....Daudz kas ir aizmirsts un pazaudēts dažādu iemeslu pēc. Esmu piedevusi un, nu, dodos ceļā. Ceļš ir grūts, bet brīnumu un pārsteigumu pilns. Gadās, ka ejot šo ceļu, es paklūpu aiz kāda akmens vai šķēršļa. Lai cik dīvaini tas nebūtu, es priecājos, ka tā, jo zem tā allaž ir kāda norāde uz Paradīzes Dārzu. Tāpēc es turpinu iet (darīt) un aicinu jūs līdz meklēt savu paradīzes dārzu, kur piepildās visas vēlmes un cerības.

svētdiena, 2015. gada 8. novembris

Zīdīšanas īpatnības no 2 līdz 6 nedēļām

Šajā vecumā mazulim joprojām var neizdoties pareizi paņemt krūti, tomēr zīdīt paliek arvien vieglāk.
Ja jums ir sāpīgi zīdot, meklējiet palīdzību. Sāpes stāsta, ka ir nepieciešams kaut ko mainīt. Ir vērts paaicināt zīdīšanas konsultantu uz klātienes vizīti, jo ir svarīgi redzēt, kā pieliekat mazuli pie krūts un kādā pozā zīdiet.
Zīdainis zīžot ik palaikam uzdāvina jums savu smaidu, sākumā neapzinātu, bet noteikti tad, kad jūtas apmierināts, 5-6 nedēļas jau apzināti ar atvērtām acīm.

Zīdīšana ar baudu 

Cik bieži dot krūti? – vienkārši  piedāvājiet un mazulis pats izlems – ēst vai vēl nē. Protams, joprojām barojam pēc pieprasījuma, bet ir mirkļi, kad mammai šķiet, kad vajag zīdīt, bet mazulis vēl neprasa, piemēram, no rīta, kad krūtis pilnas, pirms iešanas pie ārsta, uz pastaigu, vēderā gāzītes, saraudās mazulis u.c. iemesli, kas nav pēc pieprasījuma. Jā, arī mammai vajag bērnu. tomēr te ir smalka robeža. Respektējiet arī zīdaiņa  atteikumu!

Zīdīšanas režīms. Diemžēl zīdot pēc režīma piens parasti tomēr samazinās, tāpēc ja mamma grib, lai viņai piens būtu vienmēr, jāzīda bērns būs tad, kad viņš prasa nevis sagaidot trīs stundas kā parasti. Ir tādi attīstības posmi vai vienkārši tāds laiks, kad bērns var prasīt ēst biežāk (mācoties aizsniegt rotaļlietas, velties, rāpot, apsēsties, zobu nākšanas laikā...). Ja mamma to novilcinās nēsājot, šūpojot, ar knupīti, runājot vai kā citādi, tad panāks ka piens pamazām mazināsies. Jā, dažreiz mazulis var prasīt ēst jau pēc 15 min vai stundas un jūs dosiet, jo krūtī piens jau būs sarietējis arī pēc 15 min.

Svarīgi! Zīdaini liek pie krūts, ja viņš raud, ja nemierīgs. Tas viņu neizlutinās. Fizioloģiski zīdainim ir vajadzība pēc mammas kontakta un zīšanas. Izrādās arī mātei ir tāda vajadzība. Viņi ir atkarīgi viens no otra pateicoties laimes un atkarības hormoniem - b endorfīniem.

Bieži vien šīs mammas, kuras zīda pēc pulksteņa pēc tam sūdzas par slikto svara pieaugumu un tad viņu režīmā ienāk  piena maisījums. Patiešām katra mazā zīdīšanas reize starplaikos arī ir svarīga. Aizmirstiet par zīdīšanas režīmu, pat ja jūs zīdījāt 10 minūtes atpakaļ!

Zīdīšana kā jaunu attiecību māksla

„Baudpilnā” zīdīšana pamazām pāriet citā pakāpē – „attiecību” zīdīšanā. Tās ir pirmās cilvēciski tuvās attiecības caur zīšanu. Zīdīšana ir kā pasēdēšana ar tuvu cilvēku un parunāšana no sirds un dvēseles, vienmēr, jebkurā laikā. Arī bučojot bērnu, jūs taču neskatāties pulkstenī, ka vajadzētu to darīt ik pēc 2h, bet tad, kad ir tāda sajūta gan no vienas, gan no otras puses. Jā, ”baudpilnā” zīdīšana un „attiecību” zīdīšana ir zīdīšana bez īpaša acīmredzama iemesla. Tā dod laimes sajūtu jums un jūsu bērnam, kā arī pamatu tuvām attiecībām tagad un nākotnē ar draugiem, arī kā vīra un sievas tuvām attiecībām un viņu bērnu bērniem, kā arī garantē pienu pāris gadiem uz priekšu.

Mamma = knupītis
Krūts zīdaini pabaro, nomierina, aizmidzina, mierina, uzmundrina un atslābina. Ja jūs zīdīsiet bērnu tikai ar mērķi pabarot, bet nomierināšanai jūs dosiet knupīti, tad zīdaiņa puncis būs pustukšs, bet jūs ar tukšām krūtīm – pārnestā nozīmē jūs abi paliksiet ar tukšām rokām. Zīdainis aug zīžot krūti. Kāpēc traucēt viņam augt?
Ja bērns ļoti ilgi „karājas” pie krūts (ilgāk par 50 - 60 min) un mammas vienīgā domā ir tikt vaļā, tad gan knupītis var palīdzēt. Tāpēc viņš arī izgudrots. Bīstamība ir tajā, ka mamma var palaist garām ēdienreizi, īpaši jaundzimusi mamma.

Mīksta krūts
Jā, krūts pilna un cieta ir tikai pēc ilgāka starplaika. Lielākoties jūs pamanīsiet, ka jūsu krūts ir mīkstas un tajās ir tieši tik piena, cik vajag. Tas ir normāli. Piena pierietēšanu jūs varēsiet sajust brīžos, kad mazulis ieraudāsies un prasīs ēst. Ja zīdainis katru dienu ir pilnas autiņbiksītes, tad viņam ēdiens pietiek.

Augošais zīdainis
Pirmajās dienās mammas parasti satraucas, vai mazulim pietiek piens. Lūk dažas pazīmes, kas norāda, ka piens pietiek.
Jūsu mazulis:
{  jau sācis pieņemties svarā pēc īstā piena „atnākšanas”;
{  10 – 14 dienā atguvis dzimšanas svaru;
{  Labi pieņemas svarā, aptuveni 30 g diennaktī. To var pamanīt arī ar acīm, kā autiņbikses un drēbes ātri kļūst par mazu.
{  Vēdera izeja ir vismaz 3x dienā. Daudzums apmēram O burta lielumā, ko var parādīt ar rādītājpirkstu un īkšķi. Piečurā apmēram 4-5 pilnas autiņbiksītes (mazāk uzsūcošas un mazgājošās būs vairāk). Urīns bez krāsas un smakas;
{  Bez grūtībām piesūcas krūtij un notur to mutē;
{  Parasti ieinteresēts zīšanā un ņem krūti ar atvērtām acīm;
{  Pēc krūts paņemšanas vienmērīgi zīž;
{  Apmierināts un mierīgs vismaz dažas minūtes pēc ēšanas;
{  Gandrīz vienmēr nomierinās, ja pieliek pie krūts;
{  Dažreiz mierīgi izpēta apkārtni;
{  Acīmredzami apveļas - rokas un vaidziņi paliek apaļāki, krokas izteiktākas;
{  Aug garumā un pieaug galvas apkārtmērs.
Ja jums radās jautājumi vai šaubas par kādu no punktiem, tad ir vērts sazināties ar zīdīšanas konsultantu.

Cik pienu izzīž zīdainis? Uz 4 nedēļām lielākā daļa bērnu, kas tiek zīdīti ekskluzīvi, iegūst 750 – 800 ml piena diennaktī. Tomēr katrs bērns ir atšķirīgs tāpat kā katra individuālās vajadzības, t.i. 500 – 1500ml diennaktī. Pirmās nedēļas beigās piena daudzums sastāda jau 2/3 šī apjoma, bet 2 nedēļas jau pilnā apjomā.
Tomēr visi šie precīzie cipari neko nedod, jo mēs zinām kā katras ēdienreizes ml daudzums mēdz atšķirties, tas atkarīgs no ļoti daudz kā – no zīdīšanas biežuma, karstuma, rīta un vakara, vai apēd abas krūtis. Ja jūs zināt, ka vienā ēdienreizē mazulis ir izzīdis 75 ml, tad kopumā jums šis cipars nedod neko par to, vai mazulis ir paēdis, vai pietiekoši kalorijas, un kad viņš atkal paprasīs ēst.

Zīdainis „karājas pupā”. Viņš visu laiku izsalcis vai man pazūd piens?
Skaitam autiņbiksītes. Ja zīdainis daudz kakā un čurā, tad viss ir kārtībā. Visdrīzāk mazulis strauji aug. Šajā brīdī viņam ir straujš attīstības lēciens. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc pieprasīts tiek vairāk. Un piena viņam pietiek.
Straujš lēciens nozīmē, ka bērni neaug vienmērīgi kā tabuliņā atzīmēts. Mazulis aug tādiem izrāvieniem un tas sasaucas ar brīdi, kad viņš „karājas pupā”. Jāatceras, jo vairāk mazulis izēd krūti, jo vairāk tajā veidojas. Un, ja tas notiek vairākas dienas pēc kārtas, tad piena daudzums tur ir savairojies pavisam noteikti. Pēc pāris dienām, kad pieprasījums būs radīts, viņš atgriezīsies pie ierastā ritma un iespējams pat labāk gulēs.

Vienalga pārdzīvoju, vai man pietiks piens
Protams, es nevaru apgalvot 100%, ka jums pietiek piena. Par piena daudzumu pat izmērot, neko skaidri nepateiksim. Svarīgs ir viss: cik bieži mamma liek pie krūts, kā bērniņš zīž, cik bieži kakā, cik čurā, kā pieņemas svarā. Piena daudzumu nevar izmērīt, nosverot pirms un pēc, tāpēc kā te bērns izēd vairāk, te mazāk dažādās ēdienreizēs. Izzīžot vairāk piena, veidosies vairāk, izzīžot mazāk – veidosies mazāk. Reti ir tā, ka sievietei nepietiek piena. Parasti tam ir iemesli. Un lielākoties grūtības ir risināmas. Pirmās nedēļas pēc dzemdībām ir ļoti svarīgas. Tāpēc, ja jums šķiet, ka piens ir par maz, lasiet rakstu Kā pavairot pienu un /vai sauciet zīdīšanas konsultantu. Šajā gadījumā laiks ir piens.

Vai bērnu var izlutināt?
Nē, nevar. Bērni nepiedzimst ļauni, viltīgi un nav manipulatori no dzimšanas. Viņi piedzimst tādi, kādi viņi ir: īsti un patiesi. Mazulis piedzimst un vēlas sajust siltumu, drošību un paļāvību. Kad bērns grib mammu un mamma ņem viņu rokās, tad viņa apziņā arvien vairāk nostiprinās pārliecība, ka viņu mīl. Agrīnā vecumā vēlmes sakrīt ar vajadzībām. Apmierinot mazuļa vēlmes, jūs apmierināt viņa vajadzības. Iejūtīgi vecāki viņu „nesabojā”, bet dod drošības sajūtu, uz kuru var paļauties. Mazulis ar laiku saprot, ka tiek pieņemts un mīlēts tāds, kāds ir. Un tādi bērni „nesabojājas”. „Sabojājas” tie bērni par kuriem nerūpējas iejūtīgi līdzīgi kā aizmirstie produkti ledusskapī vai arī vecāki vienu dienu audzina tā, otru citādāk. 
Kad bērnam paliks divi gadi, tad viņa vēlmes un vajadzības sāks atšķirties un jūs mācīsieties pacietību, laipnību un piedošanu. Pagaidām jūsu lielākais izaicinājums ir bezgalīgi mīlēt, apmierinot zīdaiņa vajadzības, t.i. beznosacījumu mīlestību. Visgrūtāk mātēm un tēviem ir to pieņemt, ja paši zīdaiņa vecumā, bērnībā tik maz to saņēmuši. Lai izdodas! Lai top!
Mīlestībā, vecmāte un dūla
Līga Giniborga

Par mazuļu raudāšanu labs raksts.

Klausies arī par zīdaiņa un bērna miegu - Vita Kalniņa 

Avots:  Diane Wiessinger,  Diana West, Teresa Pitman, „The Womanly Art of Breastfeeding, 2010
http://www.amazon.com/The-Womanly-Breastfeeding-Diane-Wiessinger/dp/0345518446 

attēli no ardomedical.nl

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Tiešsaites sajūtu skoliņa “Gatava pēcdzemdībām”

  Teorija. Prakse. Sajūtas. 10 nedēļu nodarbības, 10 dažādas tēmas par sievietes pēcdzemdību periodu un atjaunošanos pēc dzemdībām, 10 veb...